Badanie obrazowe USG dla dzieci i dorosłych
Celem badania obrazowego USG jest odnalezienie niepożądanych zmian chorobowych w ciele Pacjenta. Za pomocą ultrasonografii można zobaczyć poszczególne narządy, a także wykryć guzy, torbiele oraz zmiany nowotworowe. Istotnym czynnikiem w tym rodzaju badania jest nie tylko możliwość zdiagnozowania dolegliwości występujących u Pacjenta, ale również monitorowanie postępów w leczeniu. Dodatkowo USG jest szczególnie istotnym narzędziem diagnostycznym do obserwacji rozwoju płodu w łonie matki, jak i ustalenia płci dziecka.
Badaniu podlegają zarówno narządy, jak i tkanki miękkie oraz stawy. Oferujemy m.in. USG:
- jamy brzusznej,
- piersi,
- tarczycy,
- narządów położonych powierzchownie (moszna, węzły chłonne),
- stawów,
- przezciemiączkowe,
- tętnic szyjnych i kręgowych.
Oraz badania dopplerowskie:
- kończyn dolnych i górnych,
- żył kończyn dolnych i górnych,
- aorty i tętnic biodrowych.
Badanie USG jest wykonywane w ramach skierowania lub prywatnie.
Jak przygotować się do badania USG?
Badanie ultrasonograficzne będzie skuteczne, jeśli Pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza. W przypadku badania jamy brzusznej lub pęcherza moczowego, kilka dni przed badaniem warto zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, ponieważ generują gazy. Ponadto Pacjent nie powinien tuż przed badaniem palić papierosów, gdyż zarówno dym, jak i gazy mogą zniekształcić obraz oraz niekorzystnie wpłynąć na wynik badania. Najlepiej przystąpić do badania na czczo, a także około godzinę przed badaniem wypić litr niegazowanej wody mineralnej. Dzięki temu mocz zgromadzony w pęcherzu ułatwi badanie tego narządu.
Aby uzyskać konkretny schemat postępowania przed badaniem USG, dostosowany do badanej okolicy ciała, zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.